Wolontariat jako element doświadczenia zawodowego

Studenci, czy myśleliście kiedyś o wolontariacie w kategoriach dodatkowego atutu w Waszym CV? Najwyższa pora. Powoli wolontariat staje się takim samym atutem jak wyspecjalizowane szkolenia czy znajomość języków.

Motywacja jest kluczowym zagadnieniem związanym z wolontariatem. Wolontariusz, jak sama nazwa wskazuje, to osoba, która wykazuje aktywność z dobrej woli. I chociaż chęć zrobienia czegoś dla innych odgrywa ważną, jeśli nie najważniejszą, rolę przy podejmowaniu decyzji o  wolontariacie, to dodatkowo na podjęcie takiej decyzji mogą wpłynąć potrzeba kontaktu z ludźmi i nawiązania nowych znajomości.

Obecnie coraz istotniejszym powodem skłaniającym do zaangażowania w wolontariat staje się także możliwość zdobycia cennego doświadczenia, które może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Studia, w szczególności w trybie dziennym, w większości przypadków pozbawiają studentów możliwości podjęcia regularnej pracy. Wolontariat daje taką możliwość, przy czym jest na tyle elastyczny, że można go dostosować do własnej dyspozycyjności. Ponadto, za pośrednictwem wolontariatu można w prosty sposób zweryfikować plany przyszłej kariery i przekonać się, czy zawód, który dla siebie wybraliśmy, rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Będąc wolontariuszem, stwarzamy sobie pole możliwości na podniesienie kwalifikacji i zdobycie wielu umiejętności, które kiedyś na pewno zaprocentują w naszym życiu zawodowym.

Co istotne, wolontariat  w ocenie pracodawcy to taka sama praca jak ta na etacie, z dodatkowym atutem w postaci motywacji i zaangażowania. Niezależnie od tego, jaki charakter ma praca wolontariusza – czy jest to opieka nad dziećmi czy organizacja koncertu – zawsze rozwija umiejętności związane z zarządzaniem czasem. Godzenie studiów i życia prywatnego z pracą wymaga nie tylko dobrego planowania i umiejętności ustalenia priorytetów, ale przede wszystkim dyscypliny i konsekwencji.

Będąc wolontariuszem jesteśmy aktywni, podejmujemy inicjatywę i robimy w trakcie studiów coś ponad wymagane minimum. Ponadto, wolontariusz wykazuje się zaangażowaniem, zarówno we własny rozwój, jak i w pracę na rzecz innych – to z kolei cenna wskazówka dla pracodawcy, że podobnego zachowania może spodziewać się w pracy. Wolontariat to, oprócz przyjemności, często po prostu trudna praca, w trakcie której student uczy się, jak radzić sobie z obciążeniem zadaniami, stresem czy sytuacjami konfliktowymi. Daje możliwość nabycia umiejętności pracy w zespole, kierowania projektem, planowania i organizacji pracy. Są to umiejętności ważne dla pracodawcy, którymi warto pochwalić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

W związku z tym, że sezon wakacyjny już się zaczął to może pomyślicie nad zagranicznym wolontariatem? To idealny pomysł na połączenie podróżowania ze zdobywaniem doświadczenia i nauką języka obcego, który jest dzisiaj niezbędny w otaczającym nas Świecie.

To na co jeszcze czekacie?! :)
Podziel się


;