Praca sezonowa – umowa o dzieło czy umowa zlecenie?

Jesteś studentem. Ilość zajęć, która jest warunkowana obowiązkami programowymi niestety nie pozwala Ci na pracę w trakcie roku akademickiego, za to wakacje otwierają przed Tobą szerokie perspektywy.

Niezależnie od tego czy pracujesz dlatego, by zarobić na kolejny rok studiów, czy może dlatego, by stopniowo zdobywać doświadczenie zawodowe, mając na uwadze lepsze perspektywy w kontekście rozwoju zawodowego, Twoja praca będzie się opierała w zasadzie o umowy cywilnoprawne.

Dlaczego nie umowa o pracę?

Umowa o pracę, choć przez wielu stawiana w kategorii: pożądana, raczej nie sprawdzi się w odniesieniu do pracy sezonowej, gdyż ta z założenia zamyka się w stosunkowo krótkich ramach czasowych.

Umowa – zlecenie i umowa o dzieło doskonale wpisują się w warunki pracy sezonowej, gdyż w jej ramach precyzujemy czynności, które obligujemy się wykonać w ściśle określonym terminie.

Jeśli masz wykonać określone zadanie, wiążesz się z pracodawcą umową – zleceniem. W sytuacji, gdy obligujesz się uzyskać ściśle określony rezultat (budujesz bazę danych w ramach konkretnego projektu, piszesz konkretny artykuł etc.) – pracodawca powinien Ci zaproponować umowę o dzieło.

Umowa śmieciowa nie dla mnie

Jesteś zdecydowanie przeciwny umowom o dzieło czy zlecenie? Czy rzeczywiście w Twojej sytuacji te umowy są tak niekorzystne jak Ci się wydaje?

Oczywiście jak zawsze dla jednego coś może być zupełnie nie do przyjęcia, natomiast dla innych może być stawiane w kategorii niepodważalnych zalet. To absolutnie indywidualna sprawa każdego pracownika. Jednak zanim całkowicie przekreślisz daną formę zatrudnienia – zrób bilans jej wad i zalet … może nie taki diabeł straszny

  • Jeśli sam sobie lubisz być szefem umowa cywilnoprawna jest dla Ciebie. Z założenia sam wyznaczasz sobie godziny pracy. Po prostu praca ma być wykonana na czas.
  • Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe może być dla ciebie korzystny, gdyż Twoje wynagrodzenie będzie wyższe.
  • Często się zdarza, że umowa o dzieło bądź zlecenie nie wiąże się z koniecznością przebywania w firmie. Możesz ustalić z pracodawcą kiedy powinieneś przebywać w firmie, aby ustalić konkretne rzeczy i raportować postęp prac związanych z powierzonymi zadaniami

Oczywiście umowa cywilnoprawna nie daje gwarancji zatrudnienia, a pracodawca może ją wypowiedzieć w dowolnym czasie, jednak prawdopodobieństwo jej zerwania w trakcie „sezonu”. Oczywiście nie możemy też generalizować praca sezonowa może mieć różny charakter. Od zbierania ogórków po pisanie artykułów tematycznych.

Oczywistym jest to, że nie w każdej sytuacji będziesz mógł wybierać godziny pracy i miejsce. Nikt za Ciebie ogórków nie zbierze, nie zliczy produktów podczas inwentaryzacji etc. Za to przysłowiowy artykuł możesz napisać w zaciszu domowym, nawet o 3 nad ranem. Ważne byś był efektywny, a Twoja praca zamykała się w wytyczonym przez pracodawcę kanonie i z zachowaniem określonych standardów.

Jedno jest pewne, zarobisz na kolejny rok studiów (a przynajmniej jego część) oraz jeśli będziesz miał szczęście, to zdobędziesz doświadczenie zawodowe, które w przyszłości otworzy przed Tobą niejedne drzwi.

 

Zdjęcie: pixabayPodziel się


;