Motywacja niejedno ma imię …

Praca niewątpliwie powinna dawać radość i zadowolenie, niezależnie od tego czy rozpatrujemy to w aspekcie finansowym, czy rozwoju zawodowego, a może po prostu z racji tego, że dzięki niej rozwijamy swoje pasje. Szczęśliwi Ci, którzy dzięki swojej pracy otrzymują „w pakiecie” kompilację tych wszystkich walorów.

Bywa, że mimo ogólnego zadowolenia dopada nas marazm. Nasze „akumulatory” pracują na resztkach energii. Ewidentnie potrzebują „ładowania”. Abstrahując od kwestii od nas (czytaj ludzi) niezależnych jak np. pogoda, na pewno jest kilka kwestii, które możemy określić mianem motywatora. To narzędzia, które w rękach pracodawcy „podkręcają i ładują” nasze akumulatory.

Jednym słowem to NAGRODY.

  1. Finansowe – to chyba najpopularniejszy motywator. Wszyscy pracujemy, by zarabiać. Nawet jeśli zaczynamy od bezpłatnego stażu, to ostatecznie podnosimy swoje kwalifikacje po to,
    by z czasem ustabilizować swoją sytuację finansową.
    Taki zastrzyk w postaci premii pokazuje nam, że nie jesteśmy niewidzialni dla pracodawcy, co więcej, że docenia naszą pracę. Mamy świadomość, że skrupulatne wykonywanie powierzonych obowiązków jest dostrzegane i nagradzane. To młyn na wodę naszego zaangażowania.
  1. Uznaniowe – cóż nie zawsze pieniądze muszą grać pierwsze skrzypce w kwestii motywacji. Równie ważne jest uznanie. Szef, który spotyka się i rozmawia ze swoimi pracownikami, potrafi ich pochwalić i podziękować za wykonywaną pracę (zarówno podczas osobistej rozmowy, jak i na forum), to skarb. Dzięki temu budujemy w sobie świadomość, że się rozwijamy, a nasza praca ma sens.
  2. Wspierające rozwój zawodowy – AWANS? A jakże! Do nagród zaliczymy również te, dzięki którym podnosimy kwalifikacje. Dla przykładu kursy doszkalające, językowe, szkolenia zawodowe, czy nawet partycypacja w opłatach za studia … Dzięki nim mamy świadomość, że pracodawca widzi w nas potencjał. Inwestuje w nas … I nagle staje się jasne to dlaczego w tym punkcie pojawia się słowo awans!

Oczywiście jest wiele czynników, które sprawiają, że praca staje się czystą przyjemnością. Atmosfera w pracy, bezpieczeństwo finansowe, równowaga praca-dom, prestiż … etc. To kwestia indywidualna każdego człowieka … a poza tym temat na inny wpis …

A co Was motywuje do pracy?

 
Podziel się


;