Kariera? W co inwestować, by się rozwijać

Rozwój kariery wiąże się nie tylko ze wzorowym wypełnianiem obowiązków. Często trzeba zainwestować w nią (i siebie), by móc zbierać większe plony. Nie chodzi tu tylko o inwestycje finansowe, ale również o aktywne zarządzanie czasem. Podstawą jest systematyczne angażowanie się daną inicjatywę. W co warto inwestować?

  1. Kursy językowe – od dawna mówi się, że języki otwierają wiele drzwi. Jeśli uważasz, że Twój angielski jest na dobrym poziomie i nie potrzebujesz dodatkowych lekcji, zainwestuj w drugi, bądź kolejny język.

Swobodne porozumiewanie się w kilku językach jest bardzo dobrze postrzegane przez pracodawców z różnych sektorów. Musisz mieć jednak świadomość, że jeśli nie widzisz szansy na wygospodarowanie w swoim grafiku choć 1 godziny dziennie na systematyczne poszerzanie wiedzy – Twoje zaangażowanie nie ma większego sensu.

  1. Pisma i książki branżowe – inwestuj w literaturę. Za niewielkie pieniądze możesz poszerzać swoją wiedzę w określonym, wybranym przez Ciebie zakresie. To kopalnia pomysłów i nowinek, która pozwoli Ci na sukcesywne podnoszenie wiedzy – możliwe, że do poziomu eksperckiego.
  1. Kursy / szkolenia doszkalające – praktyka czyni mistrza, więc jeśli masz możliwość korzystania z dobrodziejstw szkoleń czy kursów – rób to. Nie dość, że masz możliwość nabycia praktycznej wiedzy, to na dodatek certyfikat, który otrzymasz na zakończenie tej przygody stanowi swoistą „przepustkę” do podwyżki wynagrodzenia o kilka do kilkunastu procent.
  1. MBA / studia uzupełniające – można powiedzieć kolokwialnie, że to „grubsza” inwestycja, ale na pewno dodaje skrzydeł w wędrówce na szczyt. Inwestycja w naukę, zwłaszcza w zakresie menadżerskim jest mile widziana przez pracodawcę, przez co często otwiera kolejne drzwi do kariery.
  1. Zainteresowania – niezależnie od tego czy są choć w minimalnym stopniu związane
    w wykonywaną pracą, czy też nie, na pewno pomagają w rozwoju. Po pierwsze rozwijając swoje hobby, rozwijamy siebie równocześnie wypoczywając. Jeśli zainteresowania mają charakter aktywny – jest szansa, że nawiążemy znajomości, które będzie można wykorzystać również w kontekście biznesowym.

Poza tym rozszerzasz perspektywy. Nawet jeśli nie wykorzystasz ich w obecnej pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabyte umiejętności przydadzą Ci się w przyszłości.

Nikt nie powiedział, że musisz się specjalizować w jednej dziedzinie. Szeroka wiedza i zainteresowania na pewno sprawią, że „urośniesz” w oczach swojego pracodawcy.

Jedno jest pewne, nie bój się walczyć o swoje miejsce w firmie. Pokazuj swoje zaangażowanie i prezentuj umiejętności, które sukcesywnie nabywasz.

Umiejętności jasnowidzenia nie są powszechne, więc Twój szef może nie zauważyć, że inwestujesz w swój rozwój.

Po prostu musisz mu pokazać się od innej, NOWEJ strony.

 

Zdjęcie: pixabay

 
Podziel się


;